ADALAR BELEDİYESİ NAYLON POSET KULLANIMINI YASAKLADI

ADALAR BELEDİYESİ NAYLON POSET KULLANIMINI YASAKLADI

Adalar Belediyesi, ilçe sınırları içinde 1 Mayıs 2016 tarihind

 

en itibaren geçerli olmak üzere naylon poşet kullanımını yasakladı.

Doğada çözünmesi yüzyıllar alan ve bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yayan naylon alışveriş poşetlerinin kullanımı, Adalar Belediye Meclisi’nde alınan kararla yasaklandı.

 

Geçtiğimiz yılın kasım ayında İstanbul’un Kartal Belediyesi de ilçe sınırları içinde naylon poşet kullanımını yasaklamıştı.

2011 yılında karar alınmıştı

2011 yılında kese kağıdı, bez torba, file gibi ürünlerin kullanımının özendirilmesi ve yaygınlaştırılması yönünde karar alan Adalar Belediyesi, geçiş döneminin ardından 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Adalar’da naylon alışveriş poşetleri yerine, kese kağıdı, bez torba ve file gibi ürünler kullanılmasına dair Belediye Meclisi’nde yeni bir karar aldı.

Çevre kirliliğinin en önemli kaynaklarından biri olan naylon poşetler petrol kaynaklarından yapıldığı için küresel ısınmada önemli rol oynuyor. Bu maddelerin toprağa ve suya karışmasıyla besin zinciri kirlendiği gibi, denizleri kirleten naylon poşetler nesli tehlike altında olan türlerin de yok olmasına yol açıyor.

Naylon poşetin çözünmesi yüzyıllar alıyor

Yılda 500 milyar adet üretildiği tahmin edilen naylon poşetlerin doğada çözünmesi ise kalınlığına bağlı olarak yüzyıllar alabiliyor.

Doğada çözünmeyen ürünler arasında yer alan cam şişenin dört bin yıl, pet şişenin 400 yıl, sakızın beş yıl, sigara izmaritinin bir yıl gibi sürelerde çözündüğü tahmin edilirken, doğada çözünmesi daha hızlı olan gazete kağıdının üç ay, elma çöpünün ise iki ay gibi sürelerde çözündüğü biliniyor.

 

img